Середній отит

Середній отит – це захворювання, при якому відбувається запалення слизової оболонки в порожнині середнього вуха. Причиною такого стану є порушення прохідності так званої євстахієвої труби – тонкого каналу, який з’єднує порожнину середнього вуха з порожниною носа.

Євстахієва труба в нормі виконує дренажну функцію – через неї з середнього вуха в порожнину носа відводиться слиз і відбувається вирівнювання атмосферного тиску. Прохідність євстахієвої труби може бути порушена при наявності в порожнині носа будь-яких об’ємних утворень – аденоїда, поліпів, новоутворень, а також при будь-яких запальних захворюваннях слизової носа (гострих і хронічних).

Средний отит лечение

Євстахієва труба – канал, який з’єднує барабанну порожнину з носоглоткою.

Труба, якщо подивитися на перехідний розряд, є з двох половин – плотного хрящового напівканалу та м’якого мембранозного. Ці половини знаходяться в більшій частині часу в “злиплому” стані та “різняться” лише у часі глобального руху.

Средний отит лечение

Барабанна перетинка в нормі.

Це тонка напівпрозора мембрана, яка вловлює звукові коливання і передає через ланцюг слухових кісточок до приймаючих нервових клітин (рецепторів) у внутрішньому вусі. Мембрана міцно з’єднана зі слуховою кісточкою молоточком, а точніше з її відростком, який називають ручкою молоточка. Ланцюг слухових кісточок “молоточок-ковадло-стремечко” створює систему важелів і підсилює звукові коливання у 2,5 раза.

Лечение среднего отита

А ось як виглядають відразу обидва гирла в носоглотці при зіставленні ендоскопічних зображень.

Навіщо все це треба?

Дійсно навіщо такі складнощі? Навіщо природі створювати такий складний механізм, якщо вона не створювала людину спочатку ні для польотів в повітрі, ні для занурень під воду. Річ у тому, що слизова оболонка порожнини вуха, як і будь-яка інша, містить величезну кількість кровоносних судин. Ці судини підходять дуже близько до поверхні. По судинах тече кров. У крові містяться червоні кров’яні тільця еритроцити. В еритроцитах знаходиться спеціальний білок гемоглобін, який зв’язує кисень і переносить його по тканинах і органах.

Ось в цьому і полягає проблема! Виходить, що кровоносні судини “всмоктують” кисень з повітря, який знаходиться в барабанній порожнині. І тиск повітря всередині барабанної порожнини знижується. Якщо слухова труба закрита і тиск не вирівнюється, розрідження всередині барабанної порожнини призводить до того, що податлива барабанна перетинка втягується всередину. Це ускладнює передачу звуків і людина відчуває закладеність вуха.

Що може закрити євстахієву трубу?

  1. Набрякла слизова оболонка порожнини носа при будь-якому (!) Запаленні в носі та придаткових пазухах.
  2. Будь-які об’ємні процеси в носоглотці (аденоїди, поліпоз, доброякісні та злоякісні новоутворення).
  3. Анатомічна вузькість євстахієвої труби.
  4. Порушення рухливості м’язів, які відкривають євстахієву трубу (небно-язиковий і небно-глотковий).

Якщо блокада слухової труби триває, негативний тиск всередині барабанної порожнини викликає пропотівання плазми крові через стінку кровоносних судин. Це незапальна рідина або так званий транссудат. Транссудат у барабанній порожнині ще більше порушує рух барабанної перетинки та слухових кісточок, що призводить до ще більшого порушення слуху (до 30% від норми).

Отит лечение

Фрагменти збільшеного аденоїда (2 ступінь) закривають гирло євстахієвої труби (стрілка).

Барабанная перепонка

Втягнута барабанна перетинка.

Особливо це видно у верхньому відділі (стрілка), де перетинка анатомічно більш тонка.

Транссудат за барабанной перепонкой

Транссудат за барабанною перетинкою.

Барабанна порожнина заповнена на 3/4. Чітко видно рівень рідини.

При наявності рідини в барабанній порожнині обов’язково необхідне проведення ендоскопії носа для встановлення причини блокади євстахієвої труби. При наявності запального процесу в носоглотці – проводиться його лікування і, як правило, це призводить до одужання вуха. При наявності збільшеного аденоїда, який закриває гирло труби – рекомендовано його хірургічне видалення. При відсутності явних запальних явищ в носі та об’ємних процесів в області гирла євстахієвої труби й при збереженні рідини в барабанній порожнині – вдаються до шунтування барабанної перетинки.

Шунтування – це установка в невеликий розріз барабанної перетинки спеціальної пластикової трубочки. За формою вона нагадує котушку для ниток. Ця трубочка дозволяє рідині виходити назовні в слуховий прохід і пацієнт не страждає порушенням слуху.

Ендоскопічна картина при гострому середньому отиті.

Якщо скупчення слизу за барабанною перетинкою спровоковано гострою респіраторною інфекцією, то транссудат може стати живильним середовищем для розвитку патогенних мікробів і викликати гостре запалення слизової оболонки середнього вуха – гострий середній отит.

Це пов’язано з тим, що вірусні респіраторні інфекції пригнічують активність місцевого імунітету і на будь-який ГРВІ завжди “накладається” бактеріальне запалення.

Згадайте як протікає нежить при застуді: спочатку стадія прозорих серозних виділень (викликаних реакцією на вірус), потім, через 5-7 днів – стадія густих слизисто-гнійних виділень (викликаних реакцією на бактеріальну інфекцію).

Накопичене густе виділення не може вийти через закриту євстахієву трубу. Воно розпирає барабанну порожнину зсередини, чому з’являються нестерпний біль у вусі, часто пульсуючі, піднімається температура тіла. Барабанна перетинка гіперемована (почервоніла), нерідко вибухає назовні.

Якщо скупчення транссудату в барабанній порожнині викликано хронічною блокадою євстахієвої труби (аденоїди, новоутворення), воно може тривати без змін досить довго і називається секреторний отит (він же тубоотит, він же евстахеїт).

ПРИМІТКА: Жодне з трьох назв по суті неправильне, бо тут немає ніякого запалення, на яке вказує суфікс “іт”. Але якщо вже так склалося історично, будемо називати “секреторний отит”.

Але якщо вже так склалося історично, будемо називати “секреторний отит”. Єдиним симптомом секреторного отиту буде зниження слуху. І ніяких больових відчуттів. Іноді хворий відчуває звук «рідини яка переливається» в голові. Батьки хворих дітей звертають увагу на те, що дитина часто перепитує, просить зробити голосніше звук телевізора або радіо. Однак якщо така дитина захворіє ГРВІ, дуже велика ймовірність розвитку гострого середнього отиту за першим сценарієм.

ДІАГНОСТИКА:

При консультуванні пацієнтів з порушеннями слуху обов’язково проводиться ендоскопічне дослідження вуха і носа. Крім того, вони направляються на апаратне дослідження органу слуху – аудіометрію та імпедансометрію.

Аудіометрія – це дослідження, яке показує наскільки знижений слух на певних частотах. Метод малоприйнятний для дітей молодше 8-10 років. Пацієнт тут повинен сам подавати сигнал досліднику, коли починає чути звук в навушниках. А маленька дитина може відволікатися або просто не зрозуміти, чого від нього хочуть.

Імпедансометрія – вимір піддатливості барабанної перетинки. Метод абсолютно об’єктивний і не залежить від реакції дитини. Він дозволяє точно дізнатися – є рідина за барабанною перетинкою чи ні.

ЛІКУВАННЯ:

У лікуванні всіх захворювань середнього вуха лікар повинен вирішити 3 завдання:

  1. Відновити дренаж через євстахієву трубу
  2. Боротьба з інфекцією
  3. Відновити цілісність барабанної перетинки (при її перфорації).

Ці завдання вирішуються в залежності від кожної конкретної ситуації або медикаментозним, або хірургічним шляхом. Відповідно алгоритм дій можна визначити тільки під час очної консультації у фахівця. Тут бажано проявити життєву мудрість і не спокуситися діагнозом і схемою лікування, рекомендованими в аптеці :)!

*** Використання матеріалів сайту тільки з дозволу автора і посиланням на першоджерело.

Як нас знайти

Консультативний прийом і операції лікаря-отоларинголога Запорожченко Павла Олександровича проводяться в клініці «Артмедіум».

Клініка «Артмедіум» знаходиться за адресою Одеса, вул. Недєліна, 78

Запис на консультацію з понеділка по суботу,
з 8.00 до 19.00, за телефонами:
+38 (096) 757-90-99.

Copyright © All right reserved (r) 2023 Клініка Доктора Запорожченко