Поліпи носа

Поліпи – це доброякісні новоутворення, які утворюються в результаті набряку і розростання обмежених ділянок слизової оболонки порожнини носа і придаткових пазух.

Поліпи утворюються не просто так. Це реакція слизової оболонки на хронічне подразнення. Процес утворення поліпів можна порівняти з появою пухиря і мозолі на нозі при носінні незручного взуття.


Існує 3 подразники, які можуть викликати зростання поліпів:

  1. Носова алергія – підвищена чутливість до алергенів, вдихуваним з повітрям (домашній і бібліотечний пил, пилок рослин, спори грибів, шерсть тварин і багато інших).
  2. Токсини золотистого стафілокока. Це мікроорганізм який у 10% людей живе на слизовій носа.
  3. Грибкова інфекція слизової носа.

Однак, навіть при наявності зазначених причин, поліпи ростуть далеко не у всіх. Людина повинна мати генетичну схильність. Таким чином, поліпоз – це реакція слизової оболонки носа на хронічне зовнішнє подразнення при наявності генетичної схильності.

Поліпоз – це хронічне і прогресуюче захворювання. Одного разу утворившись, поліп починає повільно рости та через певний час грона поліпів призводить до ускладнення носового дихання і порушення нюху. Пацієнти з поліпозом носа скаржаться на порушення носового дихання, яке розвинулося поступово і має постійний характер. Дуже часто мають місце рясні пінисті прозорі виділення з носа.

Поліп може почати рости з будь-якого місця на слизовій оболонці, проте найбільш часто вони з’являються з решіток (осередків ґратчастої кістки).

Діагностика:

При постановці діагнозу в нашій клініці вирішальне значення має діагностична ендоскопія – об’єктивне дослідження яке дозволяє визначити поширеність процесу. Всім пацієнтам обов’язково проводиться комп’ютерна томографія, яка дає відповідь на питання, наскільки вражені додаткові пазухи носа. Ми також виконуємо риноманометрію – дослідження, яке показує ступінь порушення носового дихання.

Великий запальний поліп, який перекриває 90% лівої половини носа. Носове дихання значно порушено.

Дрібний поліп тільки показався з-під середньої раковини. Носове дихання не змінено, оскільки поліп дуже маленький. Однак він закриває простір між середньою раковиною і бічною стінкою носа, що порушує відтік від гайморової пазухи та викликає хронічний гайморит.

Великий поліп, який перекриває 60% лівої половини носа. Носове дихання значно порушено.

Лікування:

Поліпи – це наслідок хронічного подразнення слизової оболонки носа, або алергічним процесом, або інфекційним. Можна десятки разів видаляти поліпи, але поки ми не знайдемо причину, що викликала їх зростання, цей процес буде тривати нескінченно.

Тому лікування поліпозу проводиться за наступним алгоритмом:

  1. Діагностика (посів на бактеріальну і грибкову мікрофлору, алергодіагностика, комп’ютерна томографія придаткових пазух носа).
  2. Хірургічне лікування.
  3. Протирецидивна терапія, в залежності від результатів алергодіагностики та бактеріологічного посіву.

Кожен з трьох етапів лікування однаково важливий. Можна блискуче виконати операцію і видалити всі поліпи, але якщо причина, яка викликала їх появу, не буде усунена – буде рецидив. Це всього лише питання часу.

*** Використання матеріалів сайту тільки з дозволу автора і посиланням на першоджерело.

Як нас знайти

Консультативний прийом і операції лікаря-отоларинголога Запорожченко Павла Олександровича проводяться в клініці «Артмедіум».

Клініка «Артмедіум» знаходиться за адресою Одеса, вул. Недєліна, 78

Запис на консультацію з понеділка по суботу,
з 8.00 до 19.00, за телефонами:
+38 (096) 757-90-99.

Copyright © All right reserved (r) 2023 Клініка Доктора Запорожченко