Алергія на амброзію

Дорогі наші пацієнти, попереду сезон цвітіння амброзії – самого злісного в плані алергії бур’яну. На прикладі цієї рослини хочемо доступно і зрозуміло нагадати вам про особливості сезонної алергії. На жаль, будь-який пилок здатен поширюватися на великі відстані (навіть перелітає океан). З огляду на особливості летючості пилку амброзії, заходи щодо елімінації (усунення) цієї рослини малоефективні. Необхідно знати та пам’ятати, що в період цвітіння амброзії також цвітуть інші бур’яни та навіть дерева (софора). Коротко розставимо деякі акценти щодо поліпшення якості вашого життя на період цвітіння і на перспективу. Перспектива для алергіка з полінозом (сезонна алергія або сінна лихоманка) – це майбутні сезони цвітіння, які не просто повторюються, але можуть посилюватися з кожним роком і викликати ускладнення (поліпоз носа, бронхіальну астму, поліалергію, неспецифічну підвищену чутливість до різних запахів, тютюнового диму, холодового або теплового впливу).

Рекомендації для алергіків

Отже, що рекомендовано вживати, якщо ви страждаєте від сезонної алергії:

  1. перед початком лікування відвідайте лікаря оториноларинголога, сімейного лікаря або алерголога.
  2. починайте прийом фармакологічних препаратів, що знімають симптоми алергії за 2 тижні до початку цвітіння причинного алергену за календарем цвітіння (багато пацієнтів не знають точно на який саме пилкової алерген буде реакція, але точно знають, коли вона з’явиться з досвіду попередніх років).
  3. ознайомтеся з таблицею перехресної алергії – фрагменти алергену пилку можуть бути структурно схожі з фрагментами рослинної їжі та вживання такої їжі в період цвітіння може призводити до посилення проявів хвороби. Наприклад, для амброзії такими продуктами є диня і банан.
  4. в період цвітіння переважно перебуваєте в приміщенні, скоротивши перебування на вулиці.
  5. після закінчення всього періоду цвітіння, тобто в жовтні-листопаді, запишіться на прийом до лікаря алерголога для специфічної алергодіагностики (з’ясування причинного алергену або алергенів) з метою проведення специфічної імунотерапії (СІТ). Це лікування на перспективу.

Специфічна імунотерапія – спосіб вироблення несприйняття пилку як чужорідного елементу вашої імунною системою, що призводить до мінімізації симптомів захворювання. ЗВТ проводиться до тих алергенів від яких не можна позбутися. ЗВТ до пилкових алергенів можна починати глибокої осені, коли нічого не цвіте. Триває така терапія 2-3 роки. ЗВТ дозволяє скоротити або припинити прийом фармакологічних препаратів, що знімають симптоми захворювання і профілактує ускладнення.

Що не рекомендується робити

Не рекомендуємо призначати та використовувати препарати самому собі. Хоч арсенал протиалергічних груп препаратів невеликий, майже щороку з’являються нові їх модифікації, наприклад, комплексні (двох-компонентні) препарати. У них є певні особливості використання, про які може знати, пам’ятати та враховувати тільки кваліфікований лікар.

Замисліться в чому підступ, коли сусід, родич, товариш або колега говорить вам, що є «один укол, після використання якого настає одужання надовго і без додаткових зусиль».

До недавнього часу в нашій країні «один укол» позначав прийом:

а. системно (ін’єкція)

б. гормонального засобу

в. тривалої дії (що створює депо в місці введення на 3 місяці).

Про наслідки пунктів а., б. і в. читайте на будь-якому інтернет-ресурсі. Зараз в Україні зареєстровано антиімуноглобулін Е препарати, які дійсно є одним уколом на сезон. Але вони не є гормональними засобами, відносно безпечні та можуть повторюватися скільки необхідно по закінченні ефекту від попередньої ін’єкції (при цілорічних проявах алергії). Але ніхто, крім лікаря, якому ви довіряєте не знає про це.

Найпоширеніші міфи про алергію і її лікуванні

1) Алергія виліковна (найкраще що можна застосувати для лікування алергіка – специфічна імунотерапія – призводить до тривалої ремісії захворювання, але це не є лікування).

2) Алергію можна «перерости» (якщо батьки склали руки та чекають переростання алергії, вона безумовно переросте, але в бронхіальну астму).

3) Фармакологічні протиалергічні препарати здатні усувати прояви алергії після закінчення їх прийому.

4) Алергіки з респіраторною (дихальною) алергією частіше хворіють респіраторними вірусними інфекціями тому, що у них слабкий імунітет (алергія це, навпаки, сильний, але неправильно працюючий імунітет. Механізми частих риносинуситів у дітей-алергіків інші, не пов’язані зі слабкістю імунітету, тому не можна алергіку стимулювати імунітет. Це призведе, якщо не до погіршення стану, то до стабілізації частих застуд).

5) Алергія виключно спадкове захворювання.

*** Використання матеріалів сайту тільки з дозволу автора і посиланням на першоджерело.

Як нас знайти

Консультативний прийом і операції лікаря-отоларинголога Запорожченко Павла Олександровича проводяться в клініці «Артмедіум».

Клініка «Артмедіум» знаходиться за адресою Одеса, вул. Недєліна, 78

Запис на консультацію з понеділка по суботу,
з 8.00 до 19.00, за телефонами:
+38 (096) 757-90-99.

Copyright © All right reserved (r) 2023 Клініка Доктора Запорожченко