Вазомоторний риніт

Вазомоторный ринит

Вазомоторний риніт – це поширене ЛОР-захворювання, яке викликане порушенням механізмів при регулюванні тонусу кровоносних судин в порожнині носа. Згодом судини втрачають можливість самостійного звуження, слизова оболонка в рази збільшується, втрачається здатність повноцінного носового дихання.

Порожнина носа виглядає як тунель в формі груші, в центрі – перегородка, що розділяє його на 2 частини. На бічних стінках знаходяться раковини, вони являють собою складки, які складаються з кісткової тканини та слизової оболонки.

Слизова нижніх носових раковин складається з безлічі кровоносних судин, так званих печеристих судинних сплетінь. Там рухається і циркулює кров, яка зігріває тканини. По механізму дії система схожа на воду, яка знаходиться в батареях і опалює будинок.

Повітря, яке людина вдихає, проходить через вузький простір носової порожнини, в процесі чого зволожується і нагрівається. Температура і вологість цього повітря безпосередньо залежить від пори року.

Коли повітря виходить з порожнини носа, його температура завжди близько 28-30ºС. Цей показник виходить досягти завдяки механізму: у сусідів печеристих сплетінь є м’які стінки, які складаються з м’язових волокон. Вони розширюються і звужуються. В результаті організм автоматично регулює рівень нагрівання повітря, залежно від навколишнього оточення. Коли людина потрапляє в морозну середу з низькою температурою, запалі сплетення починають рефлекторно розширюватися.

Вазомоторный ринит причины

Термограма дихальних шляхів

Унаслідок цього відбувається посилення кровообігу, обміну тепла, сама слизова носа стає товщою. Внаслідок цих механізмів повітря проходить більш повільно, носове дихання ускладнюється. Струмінь повітря добре прогрівається, зволожується, при виході вона близько 28-30С, незважаючи на більш низьку температуру ззовні.

Основна функція носа – обробка повітря перед тим як воно потрапить в легені. Якщо функціональність порушена, зростає навантаження на органи. Відбувається значне зношення слизової бронхів, альвеол, роздратування, слизова хронічно запалюється.

Вазомоторний риніт – це хвороба, що характеризується порушенням регуляції розміру судин, внаслідок чого їх сплетіння постійно розширені. Потовщується слизова оболонка, нормальний режим дихання стає неможливим.

Вазомоторный ринит лечение

A – Судинні сплетення нижньої носової раковини в нормальному стані

B – Судинні сплетення нижньої носової раковини в розширеному стані

Вазомоторный ринит

Ендоскопічна фотографія судинних сплетінь нижньої носової раковини

Факторів розвитку даного захворювання багато, поширеними є соматичні стани, що супроводжуються дефектом тонусу кровоносних судин. Причини появи вазомоторного риніту:

  • вегето-судинна дистонія, порушення кров’яного тиску;
  • ендокринні хвороби;
  • виношування дитини;
  • постійне застосування гіпотензивних медикаментів;
  • застосування ОК і гормональних препаратів;
  • алергічні прояви;
  • дефекти носової перегородки.

Діагностика вазомоторного риніту

У Клініці доктора Запорожченко особливе значення приділяють якісній діагностиці, для цього проводиться ендоскопічний огляд. Це абсолютно безболісна процедура, яка займає кілька хвилин і дозволяє точно поставити діагноз.

Одним з найбільш частих факторів розвитку захворювання є звикання до судинозвужувальних крапель для носа. Такими є препарати, що містять нафазолін, фенілефрін, ксилометазолін, оксиметазолін. Попри те, що ефект від цих крапель досягається практично миттєво, через короткий проміжок часу після прийому у хворого спостерігається ще більше закладеність носа.

Пацієнти з даним захворюванням скаржаться на погіршення дихання носом, що супроводжується рясним виділенням прозорого слизу. При хронічному перебігу помічається сльозогінність, часте чхання, закладеність вранці, болі в голові, порушення сну, дефекти нюху, дратівливість і поганий настрій, тахікардія, здавленість біля серця, прискорений пульс.

Якщо ніяк не лікувати риніт, є ризик появи небезпечних ускладнень: стійкого і тривалого підвищення артеріального тиску, інфікування лобових і носових пазух, розвиток гаймориту, синуситу, фронтита. Хронічне порушення дихання носом може привести до артеріальної гіпертензії.

Діагностика захворювання

Якщо у хворого з’явилися подібні скарги, варто провести ендоскопічну діагностику. Це дозволить ретельно розглянути анатомічні структури носа, які неможливо побачити при звичайному огляді.

Далі обов’язковим є проведення адреналінового тесту за допомогою спеціального апарату – риноманометру. Метод об’єктивно визначає ступінь порушення носового дихання.

Може знадобитися аналіз носового секрету для отримання повної інформації про його природі.

Якщо в процесі досліджень з’являються якісь додаткові питання, пацієнту можуть знадобитися консультації терапевта, кардіолога, гінеколога та інших фахівців. Це необхідно для виявлення першопричини хвороби.

Лікування вазомоторного риніту

Схема терапії кожного пацієнта розробляється індивідуально, в залежності від факторів хвороби, симптомів, результатів аналізів, віку хворого та інших особливостей. Вазомоторний риніт може бути лише симптомом іншого захворювання, яке і необхідно виключити в першу чергу.

Рішення про лікування захворювання приймає лікар на основі зібраного анамнезу, це може бути консервативна терапія, проведення хірургічної операції. Часто два способи з’єднують, щоб досягти 100% ефективності та виключення ризику рецидивів.

До операції може знадобитися медикаментозне лікування, прийом кортикостероїдів, антигістамінних препаратів, промивання порожнини носа за допомогою розчину натрію хлориду.

Якщо першопричину вилікувати важко або неможливо, саме патологічний стан легко прибрати за допомогою хірургічного втручання. Проведення операції – підслизова вазотомія з біполярної слизової носової раковини.

Хірургічне втручання впливає прямо на запалі сплетення слизової оболонки. Деякі судини в товщі носових раковин коагулюються за допомогою високочастотного електричного струму. Вони загущуються, заміщуються сполучною тканиною.

Ця операція щадна, але при необхідності може проводитися під загальним знеболенням (наркоз) або місцевим знеболенням. Вона набагато краща ніж ультразвукова дезінтеграція носових раковин, яка застосовувалася раніше для лікування вазомоторного риніту. Від неї відмовилися внаслідок низької результативності.

Сама операція з лікування вазомоторного риніту триває близько 15 хвилин. Якщо вазомоторний риніт супроводжується гіпертрофією ділянок нижніх і середніх носових раковин, може знадобитися ендоскопічна конхопластика.

Як нас знайти

Консультативний прийом і операції лікаря-отоларинголога Запорожченко Павла Олександровича проводяться в клініці «Артмедіум».

Клініка «Артмедіум» знаходиться за адресою Одеса, вул. Недєліна, 78

Запис на консультацію з понеділка по суботу,
з 8.00 до 19.00, за телефонами:
+38 (096) 757-90-99.

Copyright © All right reserved (r) 2023 Клініка Доктора Запорожченко